Při analýze nabídek různorodých metod dezinfekce vody, byste se měli ujistit, že navrhovaná metoda používá biocid, který byl registrován na Úřadě pro léčivé přípravky, zdravotnických prostředků a biocidních přípravků, a také kvalifikován pro příslušnou kategorii a skupinu produktů. Ne každý biocid je vhodný k dezinfekci vody, zejména horké vody z vodovodu. Na co si dát pozor a jakým nabídkám a opatřením byste se měli vyvarovat?
Biocidy při dezinfekci vody
Biocidy jsou látky používané k boji proti nežádoucím biologickým mikroorganismům nebo chemickému působení. K úpravě vody se používají výhradně syntetické přípravky, obsahující biocidní účinnou látku. Biocidy lze použít k dezinfekci horké vody, pitné vody, technologické vody nebo k čištění odpadních vod. V závislosti na druhu vody, která má být dezinfikována, je třeba věnovat zvláštní pozornost tomu, zda je daná metoda založena na registrovaném dezinfekčním prostředku, a zda byla zařazena do příslušné kategorie a skupiny produktů.
Volba metody dezinfekce – buďte obezřetní!
Teplá voda v domácnostech je případ, kdy je třeba při výběru metody dezinfekce věnovat zvláštní pozornost. Teplá užitková voda musí splňovat všechny požadavky na kvalitu pitné vody, a proto by prostředek používaný k dezinfekci měl být registrován na Úřadě pro registraci léčivých přípravků, zdravotnických prostředků a biocidních přípravků, jako přípravek k dezinfekci vody určené k lidské spotřebě.
Ne všechny společnosti berou toto ustanovení vážně, a tím vystavují své zákazníky určitému riziku. Příkladem mohou být biocidy používané ke kontrole koncentrace legionel ve vodě. Na trhu najdete roztoky, jako je dezinfekce vody s měděnými a stříbrnými elektrodami. Je to účinná dezinfekční metoda, která je však určena pro povrchy, klimatizaci, procesní vodu nebo vodu v bazénu. V žádném případě by se neměla používat k dezinfekci vody určené k lidské spotřebě.
Biocidy pro dezinfekci vody – jaký vybrat dezinfekční prostředek?
Naštěstí existují způsoby, jak jednoznačně posoudit, zda je daná dezinfekční metoda pomocí biocidu vhodná pro typ vody. Povinná registrace biocidů přijde vhod, protože zaručuje jejich plnou účinnost a bezpečné použití. Proto lze používat pouze dezinfekční prostředky registrované v příslušných kategoriích a skupinách produktů.
Informace o tom, zda byl daný dezinfekční prostředek registrován jako biocidní přípravek lze získat na webových stránkách Úřadu pro registraci léčivých přípravků, zdravotnických prostředků a biocidních přípravků.
- Seznam části biocidních přípravků. I – seznam biocidních přípravků, pro které byla vydána registrace podle vnitrostátního postupu.
- Seznam části biocidních přípravků. II, – obsahuje výrobky registrované v souladu s tzv. evropskými postupy.
Biocidy pro dezinfekci vody patří do skupiny 2 a 5 kategorie I. – Dezinfekční a obecné biocidní přípravky:
- Dezinfekční prostředky pro soukromé a veřejné použití a jiné biocidní přípravky (povrchy, odpadní vody, bazény, klimatizace)
- Výrobky používané k dezinfekci pitné vody
Dezinfekční prostředek vhodný pro použití ve vodě v bazénu, při úpravě procesní vody nebo v odpadní vodě musí mít licenci pro skupinu 2 kategorie I. Dezinfekční prostředek používaný pro pitnou vodu, včetně horké vody, musí být registrován pro skupinu 5 kategorie I.
Oxid chloričitý – bezpečný způsob dezinfekce vody
Oxid chloričitý, který je vyráběný v generátorech OXCL, úspěšně prošel restriktivními laboratorními testy, které potvrdily jeho účinnost a biocidní aktivitu. Zejména v boji proti bakteriím Legionella. Biocid byl tedy registrován a schválen jako dezinfekční prostředek ve dvou skupinách produktů:
- Kategorie I, skupina 5 – dezinfekční prostředky pro pitnou vodu
(pitná voda, včetně teplé užitkové vody) - Kategorie II, skupina 11 – prostředky pro konzervaci chladicích kapalin a používané v technologických procesech (chladicí a technologická voda)
To znamená, že oxid chloričitý lze použít k dezinfekci technologické a technické vody, pitné vody a teplé užitkové vody. Zařízení umožňuje efektivní a trvalou dezinfekci pitné vody a teplé užitkové vody automatickým dávkováním a zaváděním oxidu chloričitého do vodního systému. Dezinfikovaná voda je zdravotně nezávadná.!