Legionella (Legionella Pneumophylis) patří do rodu patogeních gramnegativních bakterií, které mohou být životu nebezpečné. Legionella byla poprvé zaznamenána v roce 1976 ve Philadelfii, kde byl v místním hotelu velký sraz legionářů. Hotel byl klimatizovaný a k nákaze došlo vdechnutím kapiček aerosolu právě z klimatizačního zařízení. Podivné nové onemocnění připomínající zápal plic postihlo více než 200 osob z nich cca 20 dokonce na nemoc zemřelo.
Legionella potřebuje ke svému přežití určité podmínky. Nejvíce ji svědčí teplá voda přibližně 20-45°C. Pokud je teplota nižší, bakterie žije, ale alespoň se nerozmnožuje. Naopak při vyšších teplotách legionella hyne. Rozmnožovací perioda bakterie je 4 hodiny.
Legionella se často vyskytuje v mrtvých koutech potrubí. Je tedy potřeba zajistit dostatečnou cirkulaci vody v potrubí. Též je potřeba mít teplou a studenou vodu dobře odizolovanou. Lze také provést termickou dezinfekci (krátkodobé silné zvýšení teploty vody v oběhu), která bakterii zahubí. Toto bohužel nelze často z provozních důvodů provést.
Jedinou spolehlivou metodou tedy zůstává chemická dezinfekce, kde je dávkování chlordioxidu nejvhodnější metodou eliminace legionel.